Zavádzanie Slovenských médií o referende

Autor: Samuel Masarik | 23.1.2015 o 12:22 | (upravené 23.1.2015 o 19:44) Karma článku: 8,96 | Prečítané:  1667x

V poslednom období sledujem spôsob, akým sa Slovenské médiá snažia odradiť od účasti na referende. Často sa pri tom v článkoch dopúšťajú logických chýb v argumentácii, zneužívajú tragické udalosti vo svete za účelom vyvolania súcitu s osobami s homosexuálnou orientáciou, alebo sa snažia vyvolať súcit poukazovaním na drsné zaobchádzanie s nimi v minulosti. Niekedy však k tomuto účelu poslúži aj obyčajné urážanie náboženstva, kresťanskej teológie, kresťanov, či dokonca Boha. Uvádzam niekoľko príkladov článkov so zvláštnymi argumentmi s mojimi komentármi.

Argument typu: „Hneváte sa na celý svet a neviete čo s tým? My vám ukážeme na koho sa môžete hnevať“.

-podkategória „zneužívanie negatívnych emócií na dosiahnutie svojho cieľa“.

"Ako ďaleko majú výroky niektorých politických a náboženských predstaviteľov o topení mlynským kameňom a sekundárnych gejoch horších ako vrahovia od výrokov fanatikov stojacich za al-Kaidou? A ako ďaleko je od slov ku skutkom proti tým, čo sú iného názoru, náboženského presvedčenia alebo chcú žiť po svojom,“ pýta sa Alena Krempaská z Inštitútu ľudských práv. (http://www.aktuality.sk/clanok/268333/pariz-najmladsi-z-podozrivych-sa-vzdal-policii-dalsi-dvaja-su-stale-na-uteku/#)

Básnická otázka to asi nebola. Porovnávať výrok Kuffu o hriešnosti homosexuality so skutkom, ktorý mal za následok do času výroku p.Krempaskej 12 ľudských životov je prinajmenšom necitlivé a hlavne je to ďalším zneužitím  tragédie pre účely politiky, vyvolaním hnevu a poskytnutím objektu, na ktorý sa môžu Slováci hnevať – na kresťanov a Alianciu za rodinu.

Do rovnakej kategórie žiaľ patrí aj článok z novej nádeje Slovenskej spravodajskej scény:

"Hovoria to (výzvy na zákaz islamu a deportáciu moslimov - pozn. autora) tí istí ľudia, ktorí si o moslimoch, Rómoch, židoch a geyoch myslia, že nás ohrozujú."

( https://dennikn.sk/17636/je-suis-charlie-alebo-nevolnost-zo-slovenskeho-facebooku/#comment-7267 ) Vážený autor, na základe čoho tvrdíš, že napríklad predstavitelia Aliancie za rodinu chcú na Slovensku deportovať židov alebo moslimov?

Taktika typu: „dívajte sa kam chceme my!“ alebo „čo nezaujíma nás, Vás nemá čo trápiť“.

Prenasledovanie gayov a ich vraždenie samozrejme nie je v súlade s kresťanským učením. Prečo však najčítanejší Slovenský denník rovnako neinformuje aj o prenasledovaní kresťanov? Zlynčovanie kresťanského páru v Pakistane si vyslúžilo polstranový článok, aj to bol len jeden z mála prípadov:

http://www.sme.sk/c/7476523/krestanskych-manzelov-v-pakistane-upalili-pre-udajne-ruhanie.html

O prenasledovaní gejov však píše nepomerne častejšie (takmer denne):

http://www.sme.sk/c/7064678/v-kamerune-zomrel-gay-ktoreho-vyhlasili-za-vazna-svedomia.html

http://www.sme.sk/c/6183589/komisarka-osn-vyzvala-na-zrusenie-poprav-homosexualov.html

http://www.sme.sk/c/5604974/homosexualov-v-ugande-chce-bulvar-popravit.html

http://ondrasik.blog.sme.sk/c/349451/Kardinal-ktory-sa-zastal-zakonov-zabijajucich-gayov-pride-ku-nam.html

http://www.sme.sk/c/5604974/homosexualov-v-ugande-chce-bulvar-popravit.html

http://www.sme.sk/c/3963575/napadli-gayov.html

http://korzar.sme.sk/c/4440866/repovat-alebo-sa-odhalit-to-je-v-irane-hriech.html

http://www.sme.sk/c/7243605/usa-zaviedli-pre-protihomosexualny-zakon-sankcie-proti-ugande.html

Je to trochu nepomer, vzhľadom na asi 1200 zabitých kresťanov ročne (potvrdených), celkové odhady činia asi 100 000 umučených kresťanov ročne. Prečo také dezinformovanie? Súcit s kresťanmi skrátka nie je „in“.

„Argument“ typu: „veď Boh je aj tak moták“.

Je to vôbec argument?

Peter Brainer prirovnal kresťanov k domorodcom v pralese a nazval ich blbcami. V závere svojho manifestu Boha označil za nešikovného kúzelníka. (http://komentare.sme.sk/c/7367261/rozpraval-sa-dnes-s-vami-boh.html)

Argument typu: „kto ide voliť je neempatická obluda“.

Autor tohto článku: http://komentare.sme.sk/c/7578100/mozno-to-vsetko-ani-nesuvisi.html (zdá sa, aj keď nepriamo) prirovnáva dnešnú aktivitu kresťanov k tým, čo chemicky vykastrovali dešifrovateľa nacistickej enigmy. Ďalšie prirovnanie, ktoré nemá s realitou nič spoločné a vytvára falošný dojem, že organizátori referenda páchajú na homosexuáloch násilie.

Argument typu: „tyrkisová je skoro modrá, preto neexistuje zelená farba“.

 "A ak majú genetické výskumy pravdu, homosexualita je zakotvená v génoch." tvrdí autor blogu. (http://mistrik.blog.sme.sk/c/369597/tak-nam-pan-boh-stvoril-homosexualny-gen.html)

V článku sa neskôr z premisy vrodenosti homosexuality (o ktorej sa v skutočnosti stále vedú vedecké spory) stal fakt, čo vyústilo do nevyhnutne nesprávneho úsudku: 

„Pápež sa vyslovil, že rímsko-katolícka cirkev akceptuje teóriu evolúcie. Ak chcú byť cirkevné hierarchie konzistentné vo svojich výrokoch, asi by mali akceptovať homosexualitu ako súčasť prirodzenej evolúcie.“ (rovnaký zdroj)

Je to typický príklad argumentačného omylu, no keď má niekto nesprávne predpoklady, jeho závery nemôžu byť pravdivé. Je to však znova dosť dobré na to, aby to bolo vo vybraných článkoch a na titulke.

Manipulácia odvolávaním sa na autoritu alebo „tí lepší ako Vy si myslia, že sa mýlite a že by ste nemali ísť voliť“.

Typická manipulatívna technika je odvolávanie sa na všeobecne uznávanú autoritu (napríklad "vedci tvrdia, že").

V poslednej dobe často zdieľanom článku sa píše "Neúspech referenda, ktorý bude podľa britského časopisu Economist zapríčinený nízkou účasťou voličov, sa stane dôkazom že Slovensko je zrelou demokraciou patriacou do 21. storočia." (http://www.teraz.sk/slovensko/economist-referendum-slovensko/113736-clanok.html)

-Niektorí Briti si snáď myslia že referendum nepatrí do civilizovaného západného sveta, do ktorého sme sa s nadšením v roku 2003 zaradili práve referendom o vstupe do EU. 

"Podľa niektorých expertov sú otázky v rozpore so všetkým, s čím môžu byť, s ústavou či s princípmi demokracie, a nikdy nemalo byť vypísané." ( http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/337770-referendum-nemalo-byt-nikdy-vypisane-myslia-si-niektori-ustavni-pravnici/ )tými expertmi na ústavu paradoxne nie sú ústavní sudcovia, ale napríklad dvaja ľudskoprávni aktivisti a jedna liberálna poslankyňa. Názor expertov na ústavné právo je spomenutý len okrajovo, záverom článku v dvoch krátkych odstavcoch. 

Ak sa však nejaká z autorít vyjadrí že referendum podporí, je zosmiešnená.

"Tri referendové otázky odobril prezidentovi Ústavný súd. Zaň sa aj Kiska skryl. " (rovnaký zdroj)

No, zosmiešniť sa dá všetko, dokonca aj to, keď sa prezident drží ústavy republiky. Zosmiešniť ho nie je tak jednoduché ako keď rozhodnutie ústavného súdu nejaký prezident ignoruje, no keď sa chce, dá sa kritizovať všetko čo práve treba.

V nasledujúcom článku prichádza selektívny výber právnikov, ktorí sa domnievajú že referendum je protiústavné, bez vyjadrenia právnikov, ktorí sa vyjadrili za jeho ústavnosť :

http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/334519-referendum-o-rodine-bude-ustavny-sud-odobril-tri-zo-styroch-otazok/

A v závere je dokonca výzva sociológa na neúčasť na referende. "Tí, ktorí s navrhovanými otázkami nesúhlasia, by sa na referende zrejme nemali zúčastniť." (rovnaký zdroj)

Argument: „prečo nie ste liberálni tak, ako oni...?“ alebo „Bohu je to vlastne všetko jedno“.

Zaujímavou taktikou je aj snaha zviditeľniť názory liberálnych kresťanov:

https://dennikn.sk/21043/krestanstvo-predsudky-referendum/

http://www.sme.sk/c/7579977/evanjelicka-fararka-referendum-je-len-pokusom-zakryt-bezradnost.html

https://dennikn.sk/23991/o-pravach-homosexualov-uz-hlasovali-ci-este-len-budu-ake-su-skusenosti-z-irska-chorvatska/?ref=tit

"Som gej, priznal sa kňaz (páter Martin Dolan - pozn. autora) farníkom a vyhlásil podporu homosexuálnym manželstvám".

-Priznávam, že je to jeden z príjemnejších spôsobov ako ľudí odradiť od referenda a zároveň ten najúčinnejší. Stále však ostáva manipulatívny.

Argument typu „strana má aj druhú stranu mince“.

Čo je zlé na tomto type? Nič, len to, že je ho hrozne málo.

http://video.tyzden.sk/eugen-korda/2014/12/02/kto-by-mal-adoptovat-deti/

https://dennikn.sk/26790/ako-budu-v-referende-hlasovat-vikar-spisovatel-anketa/

https://dennikn.sk/25838/25838/ , ...

http://www.hlavnespravy.sk/jedinci-ktorych-vychovali-homosexualne-pary-vyniesli-smutne-skutocnosti-o-tom-ake-bolo-ich-detstvo/507003

https://dennikn.sk/28214/je-suis-aliancia-za-rodinu/

http://www.hlavnespravy.sk/homosexualita-nie-je-vrodena-vedci-prisli-na-prevratnu-skutocnost-jestvuje-viac-byvalych-homosexualov-nez-aktualnych-homosexualov-a-bisexualov-dokopy/517787

Účasťou na referende nikoho neohrozujem, no vplyvom médií sa žiaľ cítim byť ohrozený ja.

Vyzývam médiá, aby boli kreatívnejšie a dali kostolom šancu. Píšte príbehy aj o tom, ako dostali gejovia v kresťanských komunitách šancu. Nechajte ich vyrozprávať príbehy o tom ako našli podľa vlastných slov lásku, ktorá je hlbšia ako dovtedy poznali a zmenilo ich to. Takých príbehov je veľa a sú niečím, čo nájdu vo väčšine kresťanských cirkví.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?